مصاحبه بهزاد خداویسی با دیباچه

.

#از_پاریس_تا_دخمه
قسمتی از مصاحبه‌ی #بهزاد_خداویسی را در زیر بخوانید:

بهزاد خداویسی از اولین رمان داستانی و کارگردانی فیلم‌های کوتاه و بلند می‌گوید

 کمال پورکاوه

خداویسی بازیگر، خداویسی فیلمساز

سایت تحلیلی خبری فیلمروز: «بهزاد خداویسی» بازیگر، کارگردان و نویسنده در گفت‌وگو با دیباچه گفت: بعضی از تهیه‌کننده‌های زحمت‌کش چند بازیگر قدیمی می‌گذارند و چند بازیگر تازه‌کار، از تازه‌کارها پول می‌گیرند به بازیگران قدیمی می‌دهند.

این بازیگر در خصوص فعالیت‌های اخیر خود اظهار داشت: این روزها مشغول ساختن یک فیلم سینمایی هستم. یک چهار اپیزودی که چهار روایت است از زندگی، عشق، فرازوفرودهای تعاملات انسانی که فیلمبرداری سه اپیزود آن تا این لحظه به پایان رسیده است و درحال بازنویسی اپیزود چهارم هستیم. علاوه بر این فیلم دیگری که مدتی پیش شروع به ساخت آن کردم با نام”دختران زمستان” در دو فستیوال بزرگ و معتبر جهانی پذیرفته شده است و درحال تهیه مقدمات سفر برای شرکت در این فستیوال‌ها هستم. این دو فستیوال یکی در کشور آفریقا با نام فستیوال”دوریان” که عمری چهل ساله دارد و دیگری در کشور آمریکا برگزار می‌شود.

________________________

وی که به تازگی رمانی وارد بازار کرده است در رابطه با موضوع این کتاب و چگونگی شکل‌گیری ایده‌ی نگارش آن در ذهنش گفت: رمانی که این روزها به قلم من و از سوی نشر وزین نفیر منتشر شده است یک روایت داستانی از یک تجربه سینمایی است. ایده نگارش این اثر که “از پاریس تا دخمه” نام دارد هم از این تجربه برخواست. تجربه ساخت فیلم داستانی نیم ساعته در دهه هفتاد درباره‌ی زرتشتیان و دخمه‌هایشان و سنت اسرارآمیز رها کردن اجساد مردگان بر فراز بلندایشان. از آنجا که صحنه‌های رازانگیز و پر از حس و عاطفه این روایت سینمایی سال‌ها در ذهن من زنده بود و گریستن مخاطبانم را هنگام مواجهه با این روایت در جشنواره‌های داخلی و خارجی به یاد داشتم، فکر کردم زمان آن رسیده است که این روایت را در قالب یک داستان بلند بازآفرینی کنم. هم تجدید خاطرات من بود در جایگاه یک سینماگر و هم ورودی نیک به دنیای نویسندگی و کتاب که جهانی است شورانگیز و چه بسا شورانگیزتر از روایت‌های بصری.
خداویسی افزود: این قصه با تمی عاشقانه روایت پرسه زدن‌های مردی است که بعد از سال‌ها به سرزمین اجدادی خود بازمی‌گردد تا به وصیت رعب‌انگیز پدرش که همانا بازگشت به سنت به دخمه سپاری جسد اوست، عمل کند درحالی‌که…
_______________________

مصاحبه‌ی کامل را در لینک زیر بخوانید.

 

بهزاد خداویسی از اولین رمان داستانی و کارگردانی فیلم های کوتاه و بلند می گوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *